Jako každý rok, i letos, a to ve čtvrtek 13.4.2023, se konal zápis budoucích prvňáčků do ZŠ Nový Malín. Dvě malé slečny D. a K. měly svůj velký den a vydaly se se svými rodiči do malínské školy. Už při příchodu do areálu byla cesta k zápisu zřetelně označena šipkami, tak si budoucí školačky byly jisté, že jdou správným směrem. Malé slečny šly k zápisu sice s obavami, ale…… ve škole už čekali šikovní starší školáci a slečny dostaly startovní čísla, která si uvázaly kolem pasu a hned měly rozzářené oči. A teprve, když vešly do třídy, kde se samotný zápis konal! Ta byla připravená ve velkém sportovní stylu, protože tématem letošního zápisu byl sport. D. hbitě odpovídala na otázky paní učitelky Poláškové, spojovala správně klikatou cestu, pojmenovala geometrické tvary, sporty, barvy, strany, počítala, přiřazovala, smyčku na botě udělala, čímž se dostala do cíle, kde už na ni čekaly stupně vítězů, kam vystoupala až nahoru. Paní učitelka jí nabídla, že teď může zazpívat, nebo říct básničku. D. ráda zpívá a tak bez velkého rozmýšlení spustila – Na tom pražským mostě, konvalinka roste… Dočkala se velkého potlesku a pochvaly a také dostala dárečky a medaili. Paní učitelka jí ještě ukázala školní pomůcky na následující školní rok a pak už nadšená a spokojená utíkala domů. Maminka malé D. dodává, že paní učitelky Ptáčková i Polášková, které byly u zápisu přítomny, si pamatují, jak ona sama před lety chodila jako žákyně do malínské školy, a že to bylo moc milé setkání. Malá K. měla z této velké události respekt, ale vůbec se nebála. Co ji při zápisu nejvíc zaujalo? Jak si balila věci na plavání do tašky a pak musela zpaměti říkat, co si zabalila a paní učitelka Ptáčková jí dávala věci zpět. Bavilo ji také zavazování tkaničky, na které je moc hrdá, protože ji to naučila její sestřička. Pak písmenka, protože je umí poznávat a samozřejmě top strop byly stupně vítězů. Paní učitelka Ptáčková byla moc hodná a hodně ji chválila. K. si celý zápis užila, zároveň to však brala jako vážnou událost a už teď se „děsně“ těší do 1. třídy. Maminka dodává, že musí všechny, kteří zápis budoucích prvňáčků připravovali, pochválit. Velké díky patří zejména paní učitelce Ptáčkové, která bývá hlavní organizátorkou zápisů dětí, a pak také jejím kolegům a kolegyním, kteří ji vždy v realizaci zápisů podpoří a pomohou.
Přednáška v rámci projektu Od vidlí po vidličku
Ve čtvrtek 27. dubna jsme se v rámci projektu Od vidlí po vidličku zúčastnili velice zajímavé přednášky „Prospěšnost skutečného jídla“, kterou pořádala MAS Šumperský venkov a konala se ve školní jídelně Základní škola Zábřeh, Boženy Němcové. Přednáška byla určena pro příznivce lokálních a BIO potravin a pro vedoucí školních jídelen. Součástí programu byla i ochutnávka místních potravin. O skutečně zdravých potravinách, tedy potravinách, které neprošly průmyslovým zpracováním, přednášela PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na odbornou osvětu v oblasti zdravotní prevence a výživy. Věnovala se zejména výživě dětí a dospělých a hovořila o následcích nadměrné konzumace průmyslově zpracovaných potravin, které mohou vést k chronickým onemocněním. Paní doktorka také zmínila projekt Zdravá školní jídelna, na kterém pracuje společně s předními odborníky na výživu i vedoucími školních jídelen. V současné době připravují navazující projekt Máme to na talíři, který má v krátké budoucnosti nahradit „spotřební koš“, podle kterého vaří většina školních jídelen. Bio potraviny představil Ing. Martin Hutař, zakladatel a spolumajitel společnosti PRO-BIO s.r.o. ze Starého Města pod Sněžníkem, která se již více než 30 let zabývá zdravou výživou, zpracováním bio produktů a přípravou jídel z bio potravin. Bylo to velmi zajímavé, poučné, inspirativní a děkujeme i za ochutnávku regionálních potravin, kterou připravili zaměstnanci školní jídelny pod vedením paní Petry Macháčkové, ředitelky školní jídelny, ve spolupráci se společnostmi PRO-BIO s.r.o. Staré Město pod Sněžníkem, Vašíček – Pekařství a cukrářství, s.r.o. Zábřeh, SW ranch Svébohov, Sady Veleboř, Jihočeská svačinka, Fresh catering Zábřeh.
Bod ze zastupitelstva 16.3.2023 – snížení koeficientu daně z nemovitých věcí
Na posledním veřejném zasedání OZ byl dále předložen návrh na snížení koeficientu daně z nemovitých věcí s tímto zdůvodněním: Vzhledem k růstu nákladů občanů spojených s bydlením je zapotřebí snížit nepřiměřeným způsobem navýšenou daň z nemovitých věcí prostřednictvím snížení koeficientu daně z nemovitých věcí. Základní sazba daně se násobí koeficientem daně, který určuje obec. Koeficient daně požadujeme snížit ze současné hodnoty 3,8 na základní hodnotu 1,4. Minimální hodnota koeficientu daně podle velikosti obcí : 1,0 v obcích do 1 000 obyvatel 1,4 v obcích nad 1 000 obyvatel do 6 000 obyvatel 1,6 v obcích nad 6 000 obyvatel do 10 000 obyvatel 2,0 v obcích nad 10 000 obyvatel do 25 000 obyvatel 2,5 v obcích nad 25 000 obyvatel do 50 000 obyvatel Pro srovnání uvádíme koeficienty daně z nemovitých věcí některých obcí Olomouckého kraje: Nový Malín 3,8 – Olomouc 3,5; Šumperk 2,5; Uničov 2,0; Jeseník 2,0; Šternberk 2,0; Zábřeh na Moravě 2,0; Dolní Libina 1,4; Bludov 1,4; Sobotín 1,4; Postřelmov 1,4; Dolní Studénky 1,4 Ani tento bod nebyl schválen. Starosta obce informoval o tom, že do konce června 2023 je potřeba k tomuto tématu zaujmout rozhodnutí o výši koeficientu. O této problematice se bude tedy jednat na některém z dalších veřejných zasedání OZ.V současné době Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR řeší novelu daně z nemovitých věcí, což bude mít pravděpodobně dopad na přerozdělování této daně do státního rozpočtu a do rozpočtu obce.
Poslední 2 body ze zastupitelstva 16.3.2023 – pořízení AV záznamu z jednání zastupitelstva a oprava stožárů veřejného osvětlení na cyklostezce
Předposledním bodem, který jsme pro jednání zastupitelstva dne 16.3.2023 předložili, a který je i součástí našeho návrhu pro změnu a úpravy jednacího řádu obecního zastupitelstva, je zajištění přímého přenosu z veřejného zasedání obecního zastupitelstva a následné uložení audiovizuálního záznamu z tohoto jednání na veřejně přístupných internetových stránkách. Důvodem pořizování AV záznamu je zvýšení informovanosti občanů Nového Malína. Pořízení a uložení záznamu je dnes již běžným prostředkem, který využívá mnoho obcí pro zvýšení informovanosti občanů o práci zastupitelů, o aktuálním dění a připravovaném směřování obce, a to i pokud se občané nemohou nebo z nějakého důvodu nechtějí osobně zúčastnit veřejného jednání zastupitelstva. Stejně jako hlasování pro změnu a doplnění jednacího řádu obecního zastupitelstva, dopadlo hlasování o pořízení a uložení audiovizuálního záznamu z jednání obecního zastupitelstva úplně stejně – usnesení nebylo přijato. A konečně posledním bodem, který byl předložen, byla žádost o opravu stožárů veřejného osvětlení na cyklostezce mezi Novým Malínem a Šumperkem. Požadovali jsme uvést stožáry do stavu odpovídající příslušné technické normě – již několik let jsou nakloněny různými směry. Tento bod byl v průběhu jednání zastupitelstva předkladatelem návrhu stažen. Starosta obce informoval veřejnost i zastupitele o skutečnosti, že v letošním roce se chystá výměna lamp veřejného osvětlení cyklostezky a také proběhnou na cyklostezce i další opravy, stožáry tak budou opraveny v rámci těchto činností.
Výroční Mše svatá za oběti i bojující na Ukrajině v kostele v Novém Malíně
V úterý 18.4.2023 v 17 hodin se v kostele Narození Panny Marie v Novém Malíně konala výroční Mše svatá za oběti i bojující ve válce na Ukrajině. Po mši následovalo krásné pásmo písniček a básniček, které předvedly děti z Ukrajiny za podpory svých maminek a příbuzných. Velká pochvala patří dětem, které udělaly kus práce, a velké díky učitelům ze Základní a mateřské školy v Novém Malíně, kteří se jim věnovali. Děti touto cestou poděkovaly za to, že mohou chodit do malínské školy a školky, a za to, že je učitelé vzdělávají v době, kdy nemohou chodit do školy doma, a také za to, co se za ten rok ve škole naučily Ukrajinské maminky znovu poděkovaly za vřelé přijetí a za nový domov, který zde našly. Mši sloužil pan farář Mgr. Otto Sekanina, o hudební doprovod se postaral Primáš cimbálové muziky ze Zábřeha pan Karel Fišnar. Za vedení obce se akce zúčastnili zastupitelé Petr Kuba, Veronika Solařová a Hana Bednářová, která byla organizátorkou a moderátorkou celé akce.